Lista aktualności Lista aktualności

Inny rodzaj barszczu

Na terenie Nadleśnictwa Chełm jak i w wielu innych miejscach w Polsce można napotkać stanowiska Barszczu Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Manden.). Jest to niezwykle niebezpieczna i bardzo inwazyjna roślina, która dotarła do nas z dalekiego Kaukazu. Osiąga ona wysokość nawet 4 metrów i średnicę łodygi 10 centymetrów ! Kontakt z nią prowadzi do bolesnych i trudno gojących się poparzeń fototoksycznych, a w przypadku osób uczulonych mogą wystąpić dużo poważniejsze konsekwencje związane z wstrząsem anafilaktycznym.

Barszcz Sosnowskiego jest gatunkiem obcym, a dodatkowo szczególnie ekspansyjnym, jeden osobnik potrafi zapoczątkować inwazję otaczających go terenów dlatego tak istotne jest aby nie dopuścić do wysiewu nasion. Ustawa o gatunkach obcych obliguje nas do walki z takimi roślinami. Gdy zauważymy stanowisko gdzie znajduje się Barszcz Sosnowskiego bezzwłocznie zgłaszajmy je do Urzędu Gminy. Nadleśnictwo Chełm również prowadzi zwalczanie tej niebezpiecznej rośliny na terenach będących w naszym zarządzie w trosce o bezpieczeństwo osób odwiedzających tereny leśne, a jednocześnie zahamowanie ekspansji.

Jeśli jednak ktoś zdecyduje się walczyć z takimi roślinami osobiście powinien zacząć od nauki rozróżniania gatunków oraz prawidłowego przygotowania się. Niezmiernie ważne jest  posiadanie odpowiedniego sprzętu oraz środków ochrony osobistej. Gumowe długie rękawice, ochronniki dróg oddechowych oraz kombinezon chroniący całe ciało są niezbędne. Pomocna może okazać się strona http://barszcz.edu.pl/jak-odroznic-barszcz-sosnowskiego-od-innych-roslin/.