Lista aktualności Lista aktualności

Szkolenie leśnych hodowców

Szkolenie leśnych hodowców lasu


W dniu 05.03.2020 r. na terenie Leśnictw Świerże, Borek I Sawin odbyło się szkolenie, którego tematem przewodnim było inicjowanie i wykorzystanie odnowień naturalnych w naszych lasach.
Leśnicy nie tylko odnawiają drzewostany poprzez sztuczne nasadzenia ale również starają się wykorzystać to czym dysponuje natura.
Obserwując uważnie przyrodę, typują np. sosny, na których występują obficie szyszki i pozostawiają je jako drzewa nasienne na powierzchniach przeznaczonych do wyrębu.
Przygotowana we właściwym czasie gleba pod takimi drzewami sprawia, że nasiona maja doskonałe warunki do kiełkowania. Wszystko musi odbyć się terminowo i precyzyjnie. Natura odwdzięcza się pięknymi, zdrowymi i gęstymi odnowieniami naturalnymi. Bardzo często ilość młodych drzewek jest o wiele większa niż to ile po wyrębie posadą ich leśnicy. Najczęstszymi gatunkami, które w ten sposób potrafią się odnawiać są sosny, olchy, brzozy, dęby i jawory.
Bardzo często odnowienia takie narażone są na niszczenie przez zwierzynę lub inne czynniki w tym nieuważną działalność człowieka. W przypadku zauważenia zagrożeń odnowienia takie są ogradzane. Kiedy leśnicy uznają, że już nic im nie zagraża, siatki są zdejmowane.
Postępowanie takie pozwala zachować większą bioróżnorodność, wykorzystać w sposób preferowany przez naturę mikrosiedliska oraz zmniejszyć koszty  odnowienia lasu.
Spacerując po lesie warto zwracać uwagę również na takie drobne drzewka pod naszymi stopami, z których staraniem leśników za kilkadziesiąt lat wyrosną potężne dęby.