Lista aktualności Lista aktualności

Zanocuj w lesie

Program „Zanocuj w lesie” – Nadleśnictwo Chełm zaprasza!

Mapa obszaru 1

Zanocuj w lesie obszar 2

Lokalizacja widoczna jest również na mapie [https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy ] oraz z poziomu aplikacji mBDL

https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl&hl=pl&gl=US (android) z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

 1. regulaminem korzystania z obszaru [link do regulaminu]
 2. informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą
  UWAGA! - Nadleśnictwo Chełm udostępniło miejsce do rozpalania ogniska w kompleksie Borek w oddz. 322 j. Używanie gazowych kuchenek turystycznych jest dozwolone na terenach objetych programem "Zanocuj w lesie" na warunkach i wg zasad określonych w Regilaminie.
 3. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem
 4. zasadami bezpiecznego korzystania z lasu http://www.czaswlas.pl/bezpieczenstwo-w-turystyce 
 5. z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu
 6. z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków
  1. „….”zostaje czasowo zamknięty. Termin obowiązywania, lokalizacja na mapie.
 7. w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 
  1. terminy polowań zbiorowych dostępne są w Nadleśnictwie w Urzędach Gmin i w Kołach Łowieckich,
 8. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza [link do formularza] oraz przesłanie go na adres [chelm@lublin.lasy.gov.pl] nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Piotr Kosmala 694418013

[Materiały do pobrania – regulamin, mapa obszaru 1, mapa obszaru 2]

Link do ankiety na temat programu "Zanocuj w lesie"

Nadleśnictwo Chełm przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

Decyzja o realizacji nowego przedsięwzięcia jest pokłosiem dużego zainteresowania pilotażowym programem skierowanym do amatorów bushcraftu i survivalu. Lasy Państwowe zapoczątkowały go w listopadzie 2019 roku wyznaczając przeszło 40 obszarów na terenie wybranych nadleśnictw, które pełnią jednocześnie w swoich regionalnych dyrekcjach LP rolę leśnych kompleksów promocyjnych. Pasjonaci nietypowych aktywności terenowych mogli uprawiać w tych miejscach swoje hobby bez obaw o naruszenie prawa.

Jeden z takich obszarów pilotażowych znalazł się w granicach RDLP w Lublinie – a dokładniej w północnej części Nadleśnictwa Janów Lubelski, w obrębie leśnictw Majdan, Kalenne i Stojeszyn. To pokaźny fragment lasu o powierzchni 2,5 tys. ha pozbawiony infrastruktury rekreacyjno-turystycznej, oddalony od głównych dróg i miejsc o zwiększonym natężeniu ruchu. Jego znakiem rozpoznawczym zachęcającym do odwiedzania jest występująca tu mozaika różnych siedlisk – od borów po łęgi. W tym ustronnym miejscu znajdującym się w sercu leśnej głuszy można poczuć prawdziwą dzikość przyrody i bliskość natury.

Przez cały okres pilotażu w ostępach Lasów Janowskich zanocowało 99 osób. Największe zainteresowanie odnotowaliśmy na przełomie lipca i sierpnia. Nie mieliśmy żadnych problemów z naszymi leśnymi lokatorami. Wszyscy stosowali się do regulaminu i po zakończeniu biwakowania przywracali miejsce do stanu wyjściowego, zgodnie z zasadą leave no trace (z ang. nie zostawiaj po sobie śladów). Ich obecność nie wpłynęła również na zwiększenie zagrożenia pożarowego. Wiele osób chwaliło sobie pobyt w naszych lasach ciesząc się z ogólnodostępnej możliwości dzikiego nocowania – informuje Grzegorz Mazur z Nadleśnictwa Janów Lubelski.

Zapoczątkowany w 2019 roku program pilotażowy dobiegł końca, a zainteresowanie nim przeszło najśmielsze oczekiwania, do tego stopnia, że zadecydowano o tym, aby przekształcić go w stały projekt Lasów Państwowych. Tym samym, do końca kwietnia br. wszystkie nadleśnictwa wyznaczą na zarządzanym przez siebie terenie fragment lasu, w którym będzie można legalnie biwakować. Obszary te będą dostępne dla odwiedzających od 1 maja, a wszelkie informacje o ich lokalizacjach zostaną wprowadzone do Banku Danych o Lasach i pojawią się na stronach internetowych poszczególnych jednostek. W jednym miejscu będzie mogło teraz nocować maksymalnie dziewięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu. Nie oznacza to braku możliwości noclegu dla grup powyżej dziewięciu osób, aczkolwiek będą one musiały powiadomić o takim fakcie zainteresowane nadleśnictwo, nie później niż dwa dni robocze przed planowanym noclegiem.

Inicjatywa „Zanocuj w lesie” jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom społecznym w tym zakresie. Stworzenie większej liczby miejsc pozwoli wszystkim miłośnikom nocowania na dziko w lasach na bezpośredni kontakt z naturą. Od maja takie obszary będą dostępne także we wszystkich nadleśnictwach lubelskiej dyrekcji. Możliwość noclegu na łonie natury jest dla wielu osób nie tylko szansą na ucieczkę od wielkomiejskiego zgiełku, lecz także okazją do przyjrzenia się z bliska rodzimej florze i faunie oraz lepszego zrozumienia procesów, które zachodzą w świecie przyrody. Osoby przebywające w leśnych ostępach powinny jednak pamiętać o odpowiedzialnym podejściu, z szacunkiem dla lasu i jego mieszkańców.– zaznacza dyrektor RDLP w Lublinie, dr inż. Marek Kamola.

Więcej informacji tutaj.