Asset Publisher
Kłusownictwo – mit czy rzeczywistość? Akcja „Wnyk” daje odpowiedź
Mogłoby się wydawać, że nielegalne „polowania" na zwierzęta, popularnie zwane kłusownictwem to tylko mit, który przetrwał do dzisiejszych czasów. Okazuje się jednak, że to ciągle aktualny temat.
Pracownicy administracji Lasów Państwowych co pewien czas, podczas swojej codziennej pracy znajdują i demontują tak zwane wnyki, wykonane najczęściej z metalowych linek lub drutów.
Mimo odpowiedzialności karnej, którą określa ustawa z dnia 13 października 1995 r. – Prawo Łowieckie, kłusownictwo ciągle stanowi problem, a zwalczanie i wykrywanie sprawców jest bardzo trudne. Kłusownicy to osoby starannie do tego przygotowane, znające teren swojego działania i przygotowani na różne ewentualności. Można zastanawiać się, czym się kierują decydując się na takie brutalne działania wobec dziko żyjących zwierząt. Okazuje się, że nie zawsze celem jest zdobywanie pożywienia, chociaż to najczęstsza przyczyna. Zdarzają się przypadki, gdzie kłusownik ma na celu zdobycie trofeów, bądź kieruje się chęcią przeżywania emocji, które towarzyszą takim działaniom. Uśmiercanie zwierząt we wnykach jest wysoce niehumanitarne i okrutne, zwierzęta umierają w cierpieniu i głodzie. Kolejnym zagrożeniem dla danej populacji zwierząt może być podejmowanie działań kłusowniczych w okresie rozrodu lub wychowu młodych osobników. Na szczęście takie nieetyczne sytuacje nie mają przyzwolenia społecznego, dzięki temu jest coraz mniej osób uprawiających kłusownictwo.
Zgodnie z Decyzją nr 4 z dnia 24 stycznia 2017 r. Nadleśniczego Nadleśnictwa Chełm na terenie nadleśnictwa trwa akcja „Wnyk". Prowadzone są działania mające na celu zwalczanie kłusownictwa, a zwłaszcza wnykarstwa. Obserwowane są miejsca, w których odbywają się naturalne wędrówki zwierząt poszukujących pożywienia, a więc tam gdzie kłusownicy najczęściej zastawiają różnego rodzaju sidła. W zwalczaniu pomagają urządzenia leśnego monitoringu, dzięki którym udało się stwierdzić akt działań kłusowniczych.
Liczymy na to, że świadomość odpowiedzialności karnej oraz względy moralne przyczynią się do zmniejszenia ilości stwierdzonych przypadków kłusownictwa.