Asset Publisher Asset Publisher

Leśne fotopułapki

Leśne fotopułapki

W miejscach szczególnie narażonych na przejawy szkodnictwa leśnego coraz częściej wystawiane są urządzenia rejestrujące takie zdarzenia czyli fotopułpaki.

Urządzenia te pozwalają skutecznie ścigać osoby wyrzucające śmiecie do lasu lub uczestniczące w procederze kradzieży drewna. Zdecydowana większość miejsc, w których leśnicy umieszczają takie urządzenia oznakowana jest tablicami „Teren monitorowany”.

Zdarza się również, że są wykorzystywane w innych celach. Zawieszone w miejscach, które często odwiedza zwierzyna, np. przy wodopojach czy stałych miejscach dokarmiania, pozwalają na rejestrację tego co przeważnie nie jest obserwowane przez ludzi.

Fotopułapka reaguje na ruch i zaczyna rejestrować obraz. Może być to pojedyncze zdjęcie ale może być to również nagranie video. Jakość obrazu ze współczesnych urządzeń jest coraz lepsza, pozwalają rejestrować zdarzenia nie tylko w dzień ale również w nocy.

Przedstawiamy kilka ujęć z takiej fotopułapki ustawionej przy wodopoju przez leśniczego Tomasza Dobrzyńskiego z leśnictwa Haliczany. Z jednego takiego miejsca korzysta w lesie wiele zwierząt. Udało się zarejestrować łosie, dziki, jelenie, sarny, a nawet bociana czarnego.

W przypadku zauważenia w lesie takiego urządzenia nie należy go zdejmować. Choć wydaje się, że ktoś o nim zapomniał bo znajduje się w jakiś zaroślach, w rzeczywistości jest pod kontrolą i spełnia różne, czasem bardzo ważne zadania.