Wydawca treści Wydawca treści

Organizacja

Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach z 28 września 1991 r. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.

Nadleśniczy jednoosobowo kieruje nadleśnictwem, ponosi za nie odpowiedzialność i reprezentuje je na zewnątrz.

Zastępca nadleśniczego odpowiada za całokształt sfery produkcyjnej w nadleśnictwie, kieruje Działem Gospodarki Leśnej i pracą leśniczych oraz nadzoruje działalność ośrodków hodowli zwierzyny i Leśnego Ośrodka Nasiennego.

Inżynier nadzoru kontroluje prawidłowość wykonywania czynności gospodarczych w nadleśnictwie oraz zadania wynikające z ochrony mienia i udostępniania lasu. Wydaje zalecenia w zakresie ustalonym przez nadleśniczego i ściśle współpracuje z zastępcą nadleśniczego poprzez wzajemne konsultacje, zgłaszanie uwag i propozycji.

Główny księgowy wykonuje zadania i ponosi odpowiedzialność w zakresie księgowości, finansów, planowania finansowo-ekonomicznego, analiz, sprawozdawczości, a także organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną, dokumentów finansowo-księgowych. Główny księgowy kieruje działem finansowo-księgowym.

Sekretarz kieruje Działem Administracyjno - Gospodarczym i jest  odpowiedzialny za całokształt spraw związanych z pełną obsługą administracyjną  Nadleśnictwa i kieruje oraz koordynuje pracami podległych pracowników.

Stanowisko do spraw pracowniczych podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Pracownik prowadzi całokształt spraw kadrowych w nadleśnictwie.

Dział Administracyjno-Gospodarczy zajmuje się całokształtem spraw związanych z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa, administrowaniem nieruchomościami, sporządzeniem i realizacją planów budowy i zakupów środków trwałych oraz planem remontów w zakresie infrastruktury. Działem tym kieruje sekretarz, który jest jednocześnie bezpośrednim przełożonym kierownika gospodarstwa pomocniczego.

Dział Gospodarki Leśnej prowadzi całokształt spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie selekcji i nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu (w tym ochrony przeciwpożarowej), ochrony przyrody i zagospodarowania turystycznego, łowiectwa oraz innych działów zagospodarowania lasu, urządzania lasu, użytkowania lasu oraz sprzedaży drewna i użytków ubocznych, postępu technicznego i technologicznego. Dział ten prowadzi również sprawy związane ze stanem posiadania i  ewidencją gruntów oraz udostępnianiem lasu, a także przygotowuje i obsługuje merytorycznie narady nadleśniczego z kierownikami działów i leśniczymi.

Komendant Posterunku Straży Leśnej na bieżąco kieruje i nadzoruje pracami podległych pracowników tj. Strażników Leśnych.

Posterunek Straży Leśnej jest komórką organizacyjną przy nadleśnictwie, powołaną do zwalczania przestępstw i wykroczeń z zakresu szkodnictwa leśnego oraz wykonywaniem innych zadań związanych z ochroną mienia Skarbu Państwa, będącego w zarządzie Nadleśnictwa. Posterunkiem kieruje Komendant, podległy bezpośrednio nadleśniczemu. Skład osobowy posterunku stanowią strażnicy, bezpośrednio podlegli komendantowi posterunku.

Leśnictwa są podstawową jednostką terenową w nadleśnictwie, w której bezpośrednio prowadzona jest gospodarka leśna. Leśnictwem kieruje leśniczy.

Nadleśnictwo Chełm swoim zasięgiem obejmuje 2 obręby, 15 leśnictw i 1 Gospodarstwo Szkółkarsko-Nasienne.
 
W skład obrębu Pobołowice wchodzi: Leśnictwo Husynne, Leśnictwo Haliczany, Leśnictwo Podlaski, Leśnictwo Kumów, Leśnictwo Świerże, Leśnictwo Ostrowy, Leśnictwo Wierzchowiny.
Obręb Stańków obejmuje: Leśnictwo Świerszczów, Leśnictwo Sawin, Leśnictwo Borek, Leśnictwo Czułczyce, Leśnictwo Stańków, Leśnictwo Góry, Leśnictwo Pawłów.

 

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Radio Lublin w Nadleśnictwie Chełm

Radio Lublin w Nadleśnictwie Chełm

                W tym roku nasze Leśne Lato z Radiem Lublin zawędrowało pod zabytkową leśniczówkę w Sawinie, którą otaczają majestatyczne, ponad 300-letnie dęby. Liczne wywiady z pracownikami Nadleśnictwa Chełm oraz zaproszonymi gośćmi przeprowadziła Pani Redaktor Małgorzata Maksim. W programie audycji skupiliśmy się przede wszystkim na dębach, które tak często spotykane są na terenie naszego nadleśnictwa. W trakcie wypowiedzi szeroko umówiono właściwości i szerokie zastosowanie tego cennego gatunku, m. in. w:
- stolarstwie
- bednarstwie
- lecznictwie
- kuchni
- literaturze …
Królewskie drzewa! Wy pomniki żywe
Ubiegłych czasów, dęby miłościwe
Ileż to wieków na to się składało,
By was postawić w tych kształtach cało?
W jakie to myśli zuchwałe świat wzrastał,
Gdy wam szło w górę - kiedy wiek nasz nastał?


                                                                                          Wincenty Pol                                         
                                                       

 

                Dużą część poświęciliśmy naszemu dębowi „Bolko" z Hniszowa, który wygrał ogólnopolski konkurs ogłoszony przez Klub Gaja, a tym samym stał się „Drzewem Roku 2015". W trakcie audycji zgłosiliśmy okazały dąb z Gminy Żmudź do włączenia go w grono drzew pomnikowych. Nie zabrakło oczywiście licznych opowieści, legend i mitów związanych z chełmskimi dębami. Ekipa Radia Lublin oraz przedstawiciele Gminy Żmudź zostali zaproszeni do posadzenia swoich pamiątkowych drzew w aleji dębowej, otaczającej leśniczówkę w Sawinie. Każdy z przybyłych gości mógł spróbować rzadko spotykanych wypieków z mąki żołędziowej oraz aromatycznej, bezkofeinowej „kawy dębowej".

                Serdecznie dziękujemy zaproszonym gościom za przybycie oraz wszystkim słuchaczom Radia Lublin przed odbiornikami.